Disclaimer: We have no affiliation with this movie and have no rights whatsoever to the images below from the movie. This is for educational and historical value only. Image, video, and audio files are used in accordance with Fair Use and are property of the film copyright holders.
Simon Birch (1998) - more info coming
Directed by
Mark Steven Johnson
Writing Credits
Mark Steven Johnson...(screenplay)
John Irving...(novel) (suggestion)
Cast
Joseph Mazzello...Joe Wenteworth
Ashley Judd...Rebecca Wenteworth
Oliver Platt...Ben Goodrich
David Strathairn...Rev. Russell
Dana Ivey...Grandmother Wenteworth
Ian Michael Smith...Simon Birch
Beatrice Winde...Hilde Grove
Jan Hooks...Miss Leavey
Cecilley Carroll...Marjorie
Sumela Kay...Ann (as Sumela-Rose Keramidopulos)
Sam Morton...Stuart
Jim Carrey...Adult Joe Wenteworth
John Mazzello...Simon Wenteworth
Holly Dennison...Mrs. Birch
Peter MacNeill...Mr. Birch
Thick Wilson...Dr. Wells (as Addison Bell)
Roger McKeen...Coach Higgins
Sean McCann...Chief Al Cork
John Robinson...Mr. Baker
Guy Sanvido...Janitor
Gil Filar...Eddie
Marcello Meleca...Howard Ellis
Tim Hall...Pitcher
Tom Redman...First Baseman
Mark Skrela...Third Baseman
Kevin White...Shortstop
Terry V. Hart...Umpire
Alan Markfield...Umpire
Christopher Marren...Rival Baseball Coach
Tommy Dorrian...Teammate #1
Justin Marangoni...Teammate #2
Tyler Cairns...Sheep
Gino Giacomini...Wise Man
Barbara Stewart...Delivery Room Nurse
David Rigby...Bus Driver
Sam Aaron...Old Man #1
David Chapman...Old Man #2
Wendy Fleming...Mrs. Russell
Paul Di Febo...Junior Lamb
Dalton Rondell...Junior Lamb
Cameron Croughwell...Junior Lamb
Logan Holladay...Junior Lamb
Scotty Leavenworth...Junior Lamb
Devon Alan...Junior Lamb
Joshua Titen...Junior Lamb
Tony Orr...Junior Lamb
Joshua Croughwell...Junior Lamb
Jeffrey Schoeny...Junior Lamb
Derek Wilder...Junior Lamb (as Derek Montgomery)
Sean Sullivan...Junior Lamb
Devon Cole Borisoff...Junior Lamb
Taylor Emerson...Junior Lamb
Brian McLaughlin...Junior Lamb
Nicholas Andrew...Junior Lamb
Sean Flynn...Junior Lamb
Patrick McTavish...Junior Lamb
Blake Hubbell...Junior Lamb
Cody Gill...Junior Lamb
Ramiro González...Junior Lamb
Mitchell Orr...Junior Lamb
Trevor Habberstad...Junior Lamb
Rest of cast listed alphabetically:
Aaron Bouffard...Retreat Kid (uncredited)
Victoria Ridley...Baby (uncredited)
Matt Willis...Extra Braves Player (uncredited)
Produced by
John Baldecchi...executive producer
Roger Birnbaum...producer
Howard Ellis...associate producer
Billy Higgins...co-producer
Laurence Mark...producer
Music by
Marc Shaiman
Cinematography by
Aaron Schneider...(as Aaron E. Schneider)
Film Editing by
David Finfer
Production Design by
David Chapman
Art Direction by
Dennis Davenport
Set Decoration by
Carolyn 'Cal' Loucks
Costume Design by
Betsy Heimann
Abram Waterhouse
Makeup Department
David R. Beecroft...hair stylist
Marilyn Terry...makeup artist
Sheryl Ptak...makeup artist (uncredited)
Production Management
Brian Leslie Parker...production manager
Second Unit Director or Assistant Director
Howard Ellis...assistant director
Derek Filiatrault...daily trainee assistant director
Mickey Gilbert...second unit director
Robin M. Reelis...third assistant director: second unit
Bob Warwick...trainee assistant director
Glenn R. Wilder...second unit director
Art Department
Carlos Caneca...lead set dresser
Bob Chaisson...set dresser (as Reverend Bob Chiasson)
Teresita Doucet...set dresser
Danielle Fleury...assistant set decorator
Jason E. Hamilton...set dresser (as Jason Hamilton)
Bill Iiams...construction coordinator
Wayne Jacques...set dresser
Janet Kusnick...storyboard artist
Anastasia Masaro...second assistant art director
David Ritchie...assistant property master
Michael Shocrylas...assistant art director
Sound Department
Gregg Barbanell...foley artist
Jim Borgardt...supervising adr editor
Allan Bromberg...adr: editor (as Alan Bromberg)
Valerie Davidson...sound editor
Dane A. Davis...supervising sound editor
Barbara Delpuech...assistant sound editor (as Barbara S. Way)
Don Digirolamo...re-recording mixer
Cody Dorkin...adr
Glen Gauthier...sound
Gary Gegan...re-recording mixer
Tom Hammond...foley editor
Matthew Iadarola...supervising re-recording mixer
Jeff Porrello...boom operator: Tank Unit
Charles W. Ritter...dialogue editor
Geoffrey G. Rubay...sound editor
Steve Switzer...boom operator
Mark Yardas...sound effects editor
Rudy Pi...re-recording mixer (uncredited)
Special Effects by
Jason Board...special effects
Bob Hall...on set special effects
Tony Kenny...special effects
Arthur Langevin...special effects key
Rocco Larizza...special effects technician
Brad Larkin...special effects crew
Al Marangoni...special effects coordinator
Jeff Miller...special effects foreman
Jim Reischl...special effects technician
Lawrence Willett...special effects technician
Edward Gettis...special effects technician (uncredited)
Visual Effects by
Joe Bauer...visual effects supervisor
Rick Cortes...visual effects artist
Brent Gilmartin...visual effects artist
Robert McInnis...visual effects executive producer: Modern VideoFilm
Sarah Moore...digital compositor: Buena Vista Imaging
Rick Shick...digital compositor
Stunts
Gregory J. Barnett...stunts
Tom Bishop Sr....stunts
Randy Boliver...stunt double
Michael T. Brady...stunts
Eric Bryson...stunt double
Peter Cox...stunts
Tim A. Davison...stunt coordinator: second unit
Ed Gale...stunts
Kris A. Jeffrey...water safety & stunts
C.J. Lusby...stunts (as C.J. Fidler)
Alison Reid...stunt coordinator
Bryan Renfro...stunts
Robert C. Shannon...dive supervisor
Suzi Stingl...stunts
Danny Wynands...stunts
Allan Redford...stunt performer (uncredited)
Camera and Electrical Department
Sam Bojin...best boy electric
Rocky Brown...crane grip
Aryn Chapman...assistant camera
Angelo Colavecchia...camera operator
Bruce Comtois...grip: underwater unit, Los Angeles
Mark Cyre...first assistant camera
Bryan Forde...gaffer
Greg Haddow...electrician
Maynard Harris...crane technician
Don McCuaig...director of photography: second unit
Robert McRae...gaffer: rigging
Monty Montgomerie...first assistant key grip
Dennis J. Murphy...electrician
Alexandre Naufel...assistant chief lighting technician
Christopher Nethercoat...key rigging grip
Brad Peterman...first assistant camera: underwater unit
Ron Renzetti...dolly grip
Dylan Rush...set lighting: Los Angeles
Richard Stevens...first assistant camera
A.J. Vesak...camera operator: "a" camera, second unit
Lawrence Willett...electrician: Nova Scotia
Casting Department
Mary Gail Artz...casting
Barbara Cohen...casting
Barbara Harris...adr voice casting
Juli-Ann Kay...casting associate: Canada
Jane Rogers...extras casting
Lauren Singer...casting consultant
Costume and Wardrobe Department
Cori Burchell...costume supervisor
Lou Decampo...wardrobe master
Editorial Department
Doug Caron...assistant film editor
Penny Lee Hallin...first assistant editor
Ariel Nachmann...first assistant editor
David Orr...color timer
Scott Wesley Ross...apprentice editor
Kevin D. Ross...assistant editor (uncredited)
Location Management
Brent Crowell...assistant location manager: Nova Scotia
Randy Kennedy...location scout
Liam Kiernan...assistant location manager
Deborah Laub...location manager: Los Angeles
Byron A. Martin...location manager
Music Department
Pete Anthony...conductor / orchestrator
Jeff Atmajian...orchestrator
Frank Bennett...orchestrator
Tom Boyd...oboe soloist
Tom Brown...music preparation
Daniel DiPrima...music editor: temp music (as Dan DiPrima)
Ralph Grierson...musician: piano solos
Jim Hoffman...Music Preparation
Artie Kane...conductor
Stephanie Lowry...assistant music editor
Patrick Russ...orchestrator
Steven L. Smith...music preparation
Scott Stambler...supervising music editor
Nick Vidar...music programmer
Zigmund Gron...music editor (uncredited)
Donn Wilkerson...orchestrator (uncredited)
Transportation Department
Lori Ann Bellefontaine...picture car assistant
Gert Gielen-MacGregor...transportation
Additional Crew
Bohnie Avanzino...title designer: New Wave Entertainment
Kent Belli...assistant accountant: water unit
Ian Doig...animal trainer: wild animals
Greg Eby...first assistant accountant
JoAnne Fishburn...production assistant
William Flower...assistant marine coordinator
Wendy Gaboury...payroll accountant
Traci Hainsworth...production resources
Paul Hiscock...fourth assistant director: stunt unit
Peter Hollocker...production assistant
Alan Jacques...projectionist
Alex Kontsalakis...accounting clerk
Eric Mansur...assistant: Laurence Mark
Mark McLean...office production assistant
Bob Merrick...assistant production office coordinator: second unit
Megan Moran...assistant: John Baldecchi
Matthew H. O'Connor...dive coordinator
David Orr...producer asst: John Baldecchi
Abraham Park...post-production accountant
Nina Saxon...title designer: New Wave Entertainment
Susanne Schlomer...assistant to producer Billy Higgins
Simone Stock...assistant: Mark Steven Johnson
Elaine Thurston...production accountant
Darren Winter...security coordinator
Mark Steven Johnson
Writing Credits
Mark Steven Johnson...(screenplay)
John Irving...(novel) (suggestion)
Cast
Joseph Mazzello...Joe Wenteworth
Ashley Judd...Rebecca Wenteworth
Oliver Platt...Ben Goodrich
David Strathairn...Rev. Russell
Dana Ivey...Grandmother Wenteworth
Ian Michael Smith...Simon Birch
Beatrice Winde...Hilde Grove
Jan Hooks...Miss Leavey
Cecilley Carroll...Marjorie
Sumela Kay...Ann (as Sumela-Rose Keramidopulos)
Sam Morton...Stuart
Jim Carrey...Adult Joe Wenteworth
John Mazzello...Simon Wenteworth
Holly Dennison...Mrs. Birch
Peter MacNeill...Mr. Birch
Thick Wilson...Dr. Wells (as Addison Bell)
Roger McKeen...Coach Higgins
Sean McCann...Chief Al Cork
John Robinson...Mr. Baker
Guy Sanvido...Janitor
Gil Filar...Eddie
Marcello Meleca...Howard Ellis
Tim Hall...Pitcher
Tom Redman...First Baseman
Mark Skrela...Third Baseman
Kevin White...Shortstop
Terry V. Hart...Umpire
Alan Markfield...Umpire
Christopher Marren...Rival Baseball Coach
Tommy Dorrian...Teammate #1
Justin Marangoni...Teammate #2
Tyler Cairns...Sheep
Gino Giacomini...Wise Man
Barbara Stewart...Delivery Room Nurse
David Rigby...Bus Driver
Sam Aaron...Old Man #1
David Chapman...Old Man #2
Wendy Fleming...Mrs. Russell
Paul Di Febo...Junior Lamb
Dalton Rondell...Junior Lamb
Cameron Croughwell...Junior Lamb
Logan Holladay...Junior Lamb
Scotty Leavenworth...Junior Lamb
Devon Alan...Junior Lamb
Joshua Titen...Junior Lamb
Tony Orr...Junior Lamb
Joshua Croughwell...Junior Lamb
Jeffrey Schoeny...Junior Lamb
Derek Wilder...Junior Lamb (as Derek Montgomery)
Sean Sullivan...Junior Lamb
Devon Cole Borisoff...Junior Lamb
Taylor Emerson...Junior Lamb
Brian McLaughlin...Junior Lamb
Nicholas Andrew...Junior Lamb
Sean Flynn...Junior Lamb
Patrick McTavish...Junior Lamb
Blake Hubbell...Junior Lamb
Cody Gill...Junior Lamb
Ramiro González...Junior Lamb
Mitchell Orr...Junior Lamb
Trevor Habberstad...Junior Lamb
Rest of cast listed alphabetically:
Aaron Bouffard...Retreat Kid (uncredited)
Victoria Ridley...Baby (uncredited)
Matt Willis...Extra Braves Player (uncredited)
Produced by
John Baldecchi...executive producer
Roger Birnbaum...producer
Howard Ellis...associate producer
Billy Higgins...co-producer
Laurence Mark...producer
Music by
Marc Shaiman
Cinematography by
Aaron Schneider...(as Aaron E. Schneider)
Film Editing by
David Finfer
Production Design by
David Chapman
Art Direction by
Dennis Davenport
Set Decoration by
Carolyn 'Cal' Loucks
Costume Design by
Betsy Heimann
Abram Waterhouse
Makeup Department
David R. Beecroft...hair stylist
Marilyn Terry...makeup artist
Sheryl Ptak...makeup artist (uncredited)
Production Management
Brian Leslie Parker...production manager
Second Unit Director or Assistant Director
Howard Ellis...assistant director
Derek Filiatrault...daily trainee assistant director
Mickey Gilbert...second unit director
Robin M. Reelis...third assistant director: second unit
Bob Warwick...trainee assistant director
Glenn R. Wilder...second unit director
Art Department
Carlos Caneca...lead set dresser
Bob Chaisson...set dresser (as Reverend Bob Chiasson)
Teresita Doucet...set dresser
Danielle Fleury...assistant set decorator
Jason E. Hamilton...set dresser (as Jason Hamilton)
Bill Iiams...construction coordinator
Wayne Jacques...set dresser
Janet Kusnick...storyboard artist
Anastasia Masaro...second assistant art director
David Ritchie...assistant property master
Michael Shocrylas...assistant art director
Sound Department
Gregg Barbanell...foley artist
Jim Borgardt...supervising adr editor
Allan Bromberg...adr: editor (as Alan Bromberg)
Valerie Davidson...sound editor
Dane A. Davis...supervising sound editor
Barbara Delpuech...assistant sound editor (as Barbara S. Way)
Don Digirolamo...re-recording mixer
Cody Dorkin...adr
Glen Gauthier...sound
Gary Gegan...re-recording mixer
Tom Hammond...foley editor
Matthew Iadarola...supervising re-recording mixer
Jeff Porrello...boom operator: Tank Unit
Charles W. Ritter...dialogue editor
Geoffrey G. Rubay...sound editor
Steve Switzer...boom operator
Mark Yardas...sound effects editor
Rudy Pi...re-recording mixer (uncredited)
Special Effects by
Jason Board...special effects
Bob Hall...on set special effects
Tony Kenny...special effects
Arthur Langevin...special effects key
Rocco Larizza...special effects technician
Brad Larkin...special effects crew
Al Marangoni...special effects coordinator
Jeff Miller...special effects foreman
Jim Reischl...special effects technician
Lawrence Willett...special effects technician
Edward Gettis...special effects technician (uncredited)
Visual Effects by
Joe Bauer...visual effects supervisor
Rick Cortes...visual effects artist
Brent Gilmartin...visual effects artist
Robert McInnis...visual effects executive producer: Modern VideoFilm
Sarah Moore...digital compositor: Buena Vista Imaging
Rick Shick...digital compositor
Stunts
Gregory J. Barnett...stunts
Tom Bishop Sr....stunts
Randy Boliver...stunt double
Michael T. Brady...stunts
Eric Bryson...stunt double
Peter Cox...stunts
Tim A. Davison...stunt coordinator: second unit
Ed Gale...stunts
Kris A. Jeffrey...water safety & stunts
C.J. Lusby...stunts (as C.J. Fidler)
Alison Reid...stunt coordinator
Bryan Renfro...stunts
Robert C. Shannon...dive supervisor
Suzi Stingl...stunts
Danny Wynands...stunts
Allan Redford...stunt performer (uncredited)
Camera and Electrical Department
Sam Bojin...best boy electric
Rocky Brown...crane grip
Aryn Chapman...assistant camera
Angelo Colavecchia...camera operator
Bruce Comtois...grip: underwater unit, Los Angeles
Mark Cyre...first assistant camera
Bryan Forde...gaffer
Greg Haddow...electrician
Maynard Harris...crane technician
Don McCuaig...director of photography: second unit
Robert McRae...gaffer: rigging
Monty Montgomerie...first assistant key grip
Dennis J. Murphy...electrician
Alexandre Naufel...assistant chief lighting technician
Christopher Nethercoat...key rigging grip
Brad Peterman...first assistant camera: underwater unit
Ron Renzetti...dolly grip
Dylan Rush...set lighting: Los Angeles
Richard Stevens...first assistant camera
A.J. Vesak...camera operator: "a" camera, second unit
Lawrence Willett...electrician: Nova Scotia
Casting Department
Mary Gail Artz...casting
Barbara Cohen...casting
Barbara Harris...adr voice casting
Juli-Ann Kay...casting associate: Canada
Jane Rogers...extras casting
Lauren Singer...casting consultant
Costume and Wardrobe Department
Cori Burchell...costume supervisor
Lou Decampo...wardrobe master
Editorial Department
Doug Caron...assistant film editor
Penny Lee Hallin...first assistant editor
Ariel Nachmann...first assistant editor
David Orr...color timer
Scott Wesley Ross...apprentice editor
Kevin D. Ross...assistant editor (uncredited)
Location Management
Brent Crowell...assistant location manager: Nova Scotia
Randy Kennedy...location scout
Liam Kiernan...assistant location manager
Deborah Laub...location manager: Los Angeles
Byron A. Martin...location manager
Music Department
Pete Anthony...conductor / orchestrator
Jeff Atmajian...orchestrator
Frank Bennett...orchestrator
Tom Boyd...oboe soloist
Tom Brown...music preparation
Daniel DiPrima...music editor: temp music (as Dan DiPrima)
Ralph Grierson...musician: piano solos
Jim Hoffman...Music Preparation
Artie Kane...conductor
Stephanie Lowry...assistant music editor
Patrick Russ...orchestrator
Steven L. Smith...music preparation
Scott Stambler...supervising music editor
Nick Vidar...music programmer
Zigmund Gron...music editor (uncredited)
Donn Wilkerson...orchestrator (uncredited)
Transportation Department
Lori Ann Bellefontaine...picture car assistant
Gert Gielen-MacGregor...transportation
Additional Crew
Bohnie Avanzino...title designer: New Wave Entertainment
Kent Belli...assistant accountant: water unit
Ian Doig...animal trainer: wild animals
Greg Eby...first assistant accountant
JoAnne Fishburn...production assistant
William Flower...assistant marine coordinator
Wendy Gaboury...payroll accountant
Traci Hainsworth...production resources
Paul Hiscock...fourth assistant director: stunt unit
Peter Hollocker...production assistant
Alan Jacques...projectionist
Alex Kontsalakis...accounting clerk
Eric Mansur...assistant: Laurence Mark
Mark McLean...office production assistant
Bob Merrick...assistant production office coordinator: second unit
Megan Moran...assistant: John Baldecchi
Matthew H. O'Connor...dive coordinator
David Orr...producer asst: John Baldecchi
Abraham Park...post-production accountant
Nina Saxon...title designer: New Wave Entertainment
Susanne Schlomer...assistant to producer Billy Higgins
Simone Stock...assistant: Mark Steven Johnson
Elaine Thurston...production accountant
Darren Winter...security coordinator